Quick Links

Useful Links

HMC (the Headmasters' and Headmistresses' Conference) is a professional Association of heads of the world's leading independent schools.

Visit Site

Staff List

(Heads of Departments are printed in bold)

Head Master

Dr Millan Sachania, MA Cantab, MPhil, PhD, FRSA.  

Second Master

Mr Daniel Endlar, MChem, Oxon.

Deputy Heads

  • Mrs Sharron Shackell, BA (Hons),MEd. CMgr. FCMI. Acting Deputy Head, Pastoral
  • Rabbi Yoni Golker, BSc, MA, Deputy Head, Jewish Life & Learning

Senior Leadership Team

  • Head Master: Dr Millan Sachania, MA Cantab, MPhil, PhD, FRSA, 
  • Second Master: Mr Daniel Endlar MChem Oxon

  • Acting Deputy Head Mistress (Pastoral) & Designated Safeguarding Leader - Safeguarding and Child Protection, Mrs Sharron Shackell, BA, MEd, CMgr, FCMI

  • Deputy Head Master (Jewish Life & Learning): Rabbi Yoni Golker, BSc, MA

  • Head of Preparatory School: Designated Safeguarding Leader - Safeguarding and Child Protection for Preparatory School including EYFS, Mrs Alexis Gaffin, BEd Cantab

  • Assistant Head: Director of Studies, Mrs Jo Fleet, BA

  • Assistant Head: Director of Sixth Form, Mrs Nicola Fahidi, BA

  • Assistant Head: Head of Inclusion and Learning Support, Mr Aryeh Richman, BA

  • Director of Finance & Operations, Mr Nicholas Brann, MA Oxon

  • Director of Human Resources, Ms Rachelle Hackenbroch, BA

  • Director of Strategic Communication & Development, Ms Mary Beer FRSA, BA cum laude

Art and Photography 

  • Mrs Alison Ardeman, BA (Hons), Head of Art
  • Mrs Dawn Goulde, BA (Hons), MA, Head of Photography
  • Mrs Bettina Jacobs, BA (Hons)
  • Ms Sharon Moss, BA (Hons), Teacher of Art
  • Mrs Kate Weber, BA (Hons), Teacher of Photography (with some Art)
  • Mr Michael Callinicos, BA (Hons), Photography Technician
  • Miss Bee Hale, BA (Hons), Art Technician

Business and Economics

  • Mrs Charlotte Lichman, Head of Department, Business & Economics
  • Mr Ben Freedman, BSc (Hons) Assistant Director of Studies: IT Applications for Teaching
  • Ms Julia Stock, MA, Teacher of Business (with some Economics)
  • Miss Rebecca Green, BA (Hons), Teacher of Enterprise including Business

Computing

Mr Aizaz Niazi, BSc (Hons), Head of Department

Electronics

Ms Kirsti Cullen, BSc (Hons)

English

  • Mr Gordon Spitz, BA (Hons), MA
  • Mrs Danielle Kestenbaum, BA (Hons), Second in English
  • Mrs Elisa Angel, BA (Hons),Teacher of English
  • Mr Greg Broad, MA (Hons), RSA Dip., Subject Specialist Learning Support Assistant (English)
  • Mrs Sarah Minde, BA (Hons), Head of PSHE, Teacher of English
  • Miss Alessandra Rivalta , BA (Hons), MA
  • Mr Ben Wolfin, BA (Hons), Key Stage Three Coordinator: English
  • Ms Celia Newman BA (Hons), MA, Teacher of English and Co-Curricular Coordinator

Geography

  • Mr Lee Raby, BA (Hons), Head of Department
  • Ms Staycie Domzalski, MSc, BSc (Hons) Teacher of Geography, Key Stage Five Geography Coordinator, Eco-School Coordinator, Careers Coordinator
  • Miss Emily Press, BSc (Hons), Teacher of Geography

History, Government and Politics

  • Mr Jack Burrill, BA (Hons), Head of Department: History, Government & Politics
  • Ms Jyoti Atwal, Msc, LLB, Head of Upper School, Teacher of Politics
  • Mrs Sharron Shackell, BA (Hons), MEd. CMgr. FCMI Deputy Head Pastoral, Designated Safeguarding Leader - Safeguarding and Child Protection for Senior School
  • Mrs Laura Hill, BA (Hons), Teacher of History and Politics
  • Mr Laurence Simpson, BSc, Teacher of History and Politics
  • Mr Liam Suter, BA (Hons), Coordinator of Enrichment, Oxbridge and Partnership, HE Coordinator

Jewish Education

  • Rabbi Yoni Golker, BSc, MA, Deputy Head, Jewish Life & Learning
  • Mr Aryeh Richman, BA (Hons), Head of Inclusion and Learning Support, NQT Coordinator, Assistant Head of Middle School
  • Mr Jonathan Atkins, BA (Hons), Professional Development Lead (Senior School)
  • Mr Michael Lewis, MA, BA (Hons), Assistant Head of Department: Jewish Studies
  • Mr Adam Levine, LLB (Hons), Teacher of Jewish Studies
  • Mr Jonathan Schneider, Teacher of Jewish Studies
  • Mr Benjamin Baruch, Teacher of Jewish Studies
  • Miss Chaya Ohana, BA, Teacher of Jewish Studies
  • Mr Jonathan Schneider, BA (Hons), Teacher of Jewish Studies
  • Rabbi Yitzy Hill, BTL, Head of Informal Jewish Education
  • Ms Chava Stone, BSc, MA
  • Rabbi Ephraim Levine, Experiential Jewish Educator
  • Miss Sarah Landau,  Informal Jewish Educator
  • Mr Jacob Sobel, Informal Jewish Educator

Learning Support Department

  • Mr Aryeh Richman, BA (Hons), Head of Inclusion and Learning Support 
  • Mrs Vicky Arnold, BA (Hons), Head of Lower School and KS3 SEND
  • Ms Debby Benjamin
  • Mr Greg Broad, MA (Hons), RSA Dip. Subject Specialist Learning Support Assistant (English)
  • Mrs Sonal Solanki, MSc, BSc (Hons), Qualified Access Arrangement Assessor, Subject Specialist Learning Support Assistant (Science)
  • Mrs Michelle Solomon, Learning Support Assistant
  • Mrs Sheila Tunwell, Learning Support Assistant
  • Mrs Shelley Cowen, Learning Support Assistant
  • Mrs Emily Cowan, Learning Support Assistant

Library and Independent Learning

  • Mr Alex Coope, MA, Independent Learning Coordinator and Higher Education Lead 
  • Mrs Laura Samuels, Library Assistant

Mathematics

  • Ms Kalpana Patel, MBA, BA (Hons), Head of Department
  • Mr Nicholas Cleaver, MSc, Second in Department
  • Mrs Ruth Davis, BA (Hons), Key Stage 5 Mathematics and Further Mathematics Coordinator
  • Mr Peter Fleeman, BSc (Hons)
  • Mrs Pinki Ojha, BEng, BEd
  • Dr Sapna Somani, PHd
  • Mrs Sara Wolman, BSc (Hons)
  • Ms Tania Levy, BSc (Hons)

Media Studies

  • Mr Brandon Alford, BEd, BA (Hons), Head of Department
  • Mrs Dawn Goulde, MBA, BA (Hons)

Modern Foreign Languages

  • Mrs Nicola Fahidi, BA (Hons), Head of MFL, Acting Director of Sixth Form
  • Miss Dalia Freedman, BA (Hons), Head of Spanish 
  • Ms Sarah Perlberg, BA (Hons), Head of French, Assistant Head of Upper School
  • Mrs Vardit Sadeh-Ginzburg, MA, BA (Hons), Head of Modern Hebrew, Head of Culture
  • Ms Ariella Eshed, BEd, MA, Teacher of Modern Hebrew
  • Mrs Na’ama Fialkov, Montessori Certified Ivrit
  • Ms Laura Mancebo, BA, Teacher of French & Spanish
  • Mrs Sharon Shor-Elchanan, Teacher of Modern Hebrew
  • Ms Andrée Rollé, MA, BA (Hons), Teacher of Spanish and French

Performing Arts

  • Mrs Nicola Stimler, BA, Director of Drama
  • Mr Stephen Levey, LLB (Hons), Head of Music
  • Mrs Joanna Fleet, BA (Hons), Assistant Head: Director of Studies
  • Mr Adam Gooch, BSc (Hons),  Assistant Head of Lower School 
  • Mrs Carole van der Watt BA (Hons), Director of Pastoral Care and Standards, Teacher of Drama
  • Miss Amreen Rajulawalla, BA (Hons), Teacher of Music
  • Mrs Deborah Benjamin, BA (Hons), Teacher of Drama

Physical Education

  • Mr Mark Seller, BA (Ed) with Honours, Director of Sport & Exercise
  • Mr Philip Monaghan, BA (Hons)
  • Mr Adam Gooch, BSc (Hons), Assistant Head of Lower School 
  • Mr Sam Merryweather, BSc (Hons), Teacher of Physical Education (Boys)
  • Mrs Kate Zerny, BA (Hons), Teacher of Physical Education

Psychology & Sociology

  • Mrs Melisa Resnick, BSc (Hons), Head of Department, Head of PDE 
  • Mrs Helen Stephenson-Yankuba, BSc (Hons)

Science

  • Dr Daniel Robles Llana, PHD, MPhil, MA, Head of Department: Science
  • Mr Felix Posner, BSc (Hons), Head of Biology, Director of Management Information Systems
  • Dr Ben Tabraham, MSci, PhD, BSc (Hons), Head of Chemistry
  • Mrs Jo Cooney, MA, MSci (Hons), BA (Hons) Science Technician
  • Ms Kirsti Cullen, BSc (Hons), Head of Electronics
  • Ms Moniza Khan BSc (Hons) 
  • Ms Yewande Ajayi, BSc (Hons), MSc
  • Mrs Julyanne Burgess, BSc (Hons)
  • Ms Bharatiben Desai, BSc (Hons), Teacher of Biology
  • Mr Maurice Naceur BSc, MCCT, Teacher of Physics
  • Mrs Michelle Sacker, BSc (Hons)
  • Mr Robert Tunwell, BSc (Hons), Key Stage Three Science Coordinator
  • Mr Jonathan Fitzsimmons, Senior Exam Invigilator/ Assistant Science & Engineering Technician
  • Miss Sheena Murphy, BA (Hons), Senior Science Technician
  • Ms Sonal Solanki, MSc, BSc (Hons), Subject Specialist Learning Support Assistant (Science)
  • Mrs Gemma Buckland, Subject Specialist Learning Support Assistant (Maths)

Immanuel College Preparatory School

Key Staff & Safeguarding

  • Mrs Alexis Gaffin, BEd (Hons) (Cantab.), Head of Immanuel College Preparatory School, Designated Safeguarding Leader – Safeguarding and Child Protection for Preparatory School including EYFS
  • Rabbi Moshe Braham, BSc (Hons), Deputy Head of Immanuel College Preparatory School: Director of Jewish Life and Learning
  • Ms Jacyn Fudge, BSc (Hons), Deputy Head of Immanuel College Preparatory School and Head of EYFS,
  • Mrs Paula Leigh, BSc: Assistant Head of Inclusion & Learning Support and Deputy Designated Safeguarding Leader -  Safeguarding and Child Protection for Preparatory School
  • Mr Jonathan Sumroy, BA (Hons) Deputy Designated Safeguarding Leader -  Safeguarding and Child Protection for Preparatory School
  • Mrs Vanessa Mahon, Preparatory School Administrator

ICPS Class Teachers

  • Mrs Jill Ducasse, BEd (Hons)                                                                                                   
  • Ms Jacyn Fudge, BSc (Hons),  Deputy Head of Immanuel College Preparatory School and Head of EYFS
  • Mrs Lara Goldstein, BA (Hons)
  • Mrs Lucy Handelsman, BA (Hons)
  • Mr Jonathan Sumroy, BA (Hons), 
  • Mrs Carli Pruchnie BSc (Hons)
  • Mr Benjamin Moss BEd (Hons)
  • Mrs Daniella Green BA (Hons)

Jewish Studies

  • Rabbi Moshe Braham, BSc (Hons), Deputy Head of Immanuel College Preparatory School: Director of Jewish Life and Learning 
  • Mrs Rochel Levine

Music

Mr Lewis Fisher, BA (Hons), ATCL Pianoforte

Physical Education

  • Mrs Lucy Watkins, BSc
  • Mr Benjamin Moss Bed (Hons)

SENDCO

  • Mrs Paula Leigh BSc: Assistant Head of Inclusion & Learning Support and Deputy Designated Safeguarding Leader -  Safeguarding and Child Protection for Preparatory School

Teaching Assistants and LSA's

  • Mrs Niki Cotsen
  • Mrs Claire Waterfall-Allen, BSc (Hons)
  • Mrs Nicole Greenwold, BA (Hons)
  • Miss Leah Katanka (Jewish Studies)
  • Mrs Emma Freud 
  • Miss Zoe Margolin BA (Hons)
  • Miss Lauren Sherman
  • Mr Eli Hodari
  • Mrs Suzanne Levene, Learning Support Assistant

Breakfast Club/After School/Lunchtime Assistants

  • Mrs Pam Young, First Aid Officer
  • Mrs Leila Peterman

Safeguarding and Child Protection for Senior and Prep School

  • Mrs Sharron Shackell, BA (Hons), MEd. CMgr. FCMI Acting Deputy Head Pastoral, Designated Safeguarding Leader - Safeguarding and Child Protection for Senior School
  • Mrs Alexis Gaffin, BEd (Hons) (Cantab.), Head of the Preparatory School, Designated Safeguarding Leader – Safeguarding and Child Protection for Preparatory School including EYFS
  • Mrs Paula Leigh, Assistant Head of Inclusion & Learning Support and Deputy Designated Safeguarding Leader -  Safeguarding and Child Protection for Preparatory School          
  • Mrs Rochelle Freedman, Wellbeing Co-ordinator and Deputy Designated Safeguarding Leader - Safeguarding and Child Protection for Senior School   
  • Mr Jonathan Sumroy, BA (Hons)  Deputy Designated Safeguarding Leader -  Safeguarding and Child Protection for Preparatory School    

Support Staff (For Senior and Prep School)

Administration

  • Mrs Elaine Essex, Senior School Administrator
  • Mrs Vanessa Mahon, Preparatory School Administrator
  • Mrs Lisa Fisher, Administrative Assistant
  • Mrs Lesley Gold, Administrative Assistant
  • Mrs Hayley Goldman, Administrative Assistant
  • Mrs Louise Cohen, Administrative Assistant
  • Mrs Frances Marx, Sixth Form Manager, Acting Assistant Head of Sixth Form 

Admissions & Marketing

  • Mrs Sarah Greenfield, BA (Hons), Head of Admissions and Marketing
  • Mrs Celia Rabstein, Deputy Head of Admissions
  • Mr Tom Warner, Marketing Assistant
  • Miss Darcey Walters, Marketing Assistant

Behaviour Support 

  • Mrs Carole van der Watt BA (Hons), Director of Pastoral Care and Standards
  • Mrs Romi Baron, BA (Hons), Pastoral Coordinator (Behaviour)

Bursary

  • Mr Nicholas Brann, Director of Finance
  • Mr Navnit Popat, Finance Officer
  • Mrs Gina Collis, Finance Assistant, Credit Control
  • Mrs Alka Mistry, BA (Hons), Financial Controller

Clerk to the Governors 

  • Mrs Isabel Arbisman

Counsellors

  • Mrs Zoe Ingram BSc (Hons), Counsellor: Sixth Form
  • Ms Louisa James, Counsellor

Examinations

  • Mrs Deborah Fitzsimmons, External Examinations Administrator
  • Mr Jonathan Fitzsimmons, Senior Exam Invigilator/ Assistant Science & Engineering Technician

First Aid

  • Mrs Mandy Bernett, School Nurse
  • Mrs Pam Young, First Aid Officer (Prep School)

Head Master’s Office

  • Mrs Simone Garfield, PA to the Head Master and Deputy Heads, Safeguarding Administrator
  • Mrs Elaine Essex, Senior School Administrator
  • Miss Maureen O’Shea, HR Administrator & Administrator in charge of Appointments 
  • Miss Faye Westbrook, BA (Hons), Human Resources & Compliance Officer 

Human Resources

  • Ms Rachelle Hackenbroch, BA (Hons), Director of Human Resources
  • Miss Maureen O’Shea, HR Administrator & Administrator in charge of Appointments 
  • Miss Faye Westbrook, BA (Hons), Human Resources & Compliance Officer 
  • Mrs Pauline Armitage, HR Administrator (SCR)
  • Mrs Rayna Niazi, HR Administrator (Recruitment)

IT

  • Mr Ben Freedman, Director of IT and Teacher of Economics
  • Mr Pardeep Karwal, IT Support Administrator
  • Mr Amar Gandhi, IT Support Administrator                                                                             

Pastoral Office

  • Mrs Rochelle Freedman, Pastoral Coordinator (Wellbeing),and Deputy Designated Safeguarding Leader - Safeguarding and Child Protection for Senior School
  • Mrs Simone Garfield, PA to the Head Master and Deputy Heads, Safeguarding Administrator

Site Team

  • Ms Alison Welch, Estates Manager
  • Mr James Filgate, Senior Caretaker
  • Mr Luis Fidalgo, Caretaker
  • Mr Jayson Pillay, Caretaker
  • Mr Jonathan Kramer, Assistant Caretaker